Безкоштовна доставка Новою поштою при замовленні від 5000 грн та оплаті онлайн
0-800-75-71-75 Безкоштовно зі всіх номерів
Підбір за фільтрами

Як правильно годувати дитину в перши рік її життя

13 травня 2021 35958

Як правильно годувати дитину в перши рік її життя — Аvtokrisla.com

Існує досить багато варіантів, як правильно годувати дитину в перший рік життя. Харчування дитини до 1 року значно відрізняється від звичного меню для дорослої людини. Але зазвичай саме ця цифра і стає своєрідним рубежем, коли батьки починають швидко розширювати вже створений список продуктів.

Із чого складається раціон однорічної дитини

Після року дитина вже може приймати напівтверду або тверду їжу, тому варіанти їжі розширюються. Конкретну відповідь про те, що має обов'язково входити в раціон на окремих етапах, дати може тільки лікар після проведення індивідуального обстеження.

У цьому випадку педіатр враховує:

  • показники набору ваги та зросту;
  • наявність або відсутність захворювань;
  • прояв алергічних реакцій;
  • тип вигодовування.

Тільки після цього вже можна говорити про більш конкретні результати, як годувати дитину в 1 рік. Так, у меню вже входить велика кількість продуктів. Тут простіше назвати те, що поки що для малюка перебуває під забороною: жирні види м'яса, гриби, ковбаса, екзотичні морепродукти (кальмари, восьминоги).

Дитина в цьому віці має отримувати потрібну їй кількість корисних речовин: білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і мікроелементів. У різній кількості вони присутні в простих продуктах: молочній і м'ясній їжі, фруктах і овочах, злаках.

Пропонуємо розглянути всі варіанти та етапи вигодовування, щоб визначитися з найбільш важливими факторами для себе. Так ви матимете загальне уявлення про весь процес.

Грудне вигодовування і раціон матері

Правильне харчування для немовлят стає основою для росту і розвитку. Грудне вигодовування належить до природних варіантів годування, оскільки залежно від потреб малюка його склад може частково змінюватися і давати саме ті поживні елементи, які потрібні.

Як правильно годувати дитину в перши рік її життя — Аvtokrisla.com, зображення 2

Лікарі досі сперечаються про необхідність лактації та період вигодовування. Однак здебільшого медики сходяться на думці, що годування до двох років може бути прийнятним. Але в конкретній ситуації батьки приймають рішення самостійно.

Годування дитини до 1 місяця грудьми рекомендовано, оскільки в молоці містяться всі материнські антитіла, що сприяють опору організму інфекціям. Це стає своєрідним захистом малюка. Скільки харчування потрібно новонародженому — питання індивідуальне, яке бажано обговорити з педіатром.

У разі, коли мама працює або змушена часто відлучатися, можна зціджувати молоко і використовувати спеціальні пляшечки для годування малюків. Харчування дитини від 0 до 1 року переважно має складатися з молока, але потрібно враховувати основні правила:

  • режим налагоджується індивідуально, якщо немає медичних показань — дитина прикладається до грудей тоді, коли хоче їсти;
  • харчування новонародженого по місяцях вибудовується залежно від інтенсивності набору ваги;
  • норма їжі новонародженого не конкретна — вважається, що малюк їсть стільки, скільки йому потрібно;
  • поступово слід привчати дитину до їжі за графіком — кожні 3-4 години;
  • матері-годувальниці варто дотримуватися свого раціону харчування і пити багато рідини.

Що стосується останнього пункту, тут теж потрібно враховувати, чим харчується мама. Бажано виключити з її меню копчені продукти, гострі страви, шоколадні солодощі, цитрусові, газовану воду та каву. Іноді вживати їх можна, але в мінімальних обсягах.

Змішане та штучне вигодовування

Норма годування дитини до 1 року може передбачати змішаний тип вигодовування. Це чергування в певній пропорції годування материнським молоком і сумішами. Мінімальна кількість природного молока в такому типі має становити 50 % від загальної кількості.

Змішане харчування для новонародженого зазвичай вибирають у разі слабкої лактації. Тобто молоко, що виділяється у матері, не може повною мірою перекрити потреби малюка в поживних речовинах. Суміші в цьому випадку виступають як догодовування.

Як правильно годувати дитину в перши рік її життя — Аvtokrisla.com, зображення 3

Ще один спосіб годування — повністю штучне вигодовування. Традиційно його використовують за повної відсутності лактації. Тоді спеціальні молочні суміші стають повноцінною заміною грудному молоку. Як правильно годувати дитину з пляшечки і яке найкраще харчування для новонароджених, з'ясовується в процесі.

Суміші адаптуються і розробляються відповідно до основних потреб. Так, їжа для дітей до 1 року насичена потрібною кількістю мікроелементів і корисних речовин. Але в цьому випадку потрібно відразу ж встановити режим годування, оскільки суміші слід давати в конкретний час.

Як організувати харчування дітей при годуванні сумішами?

Залежно від віку і ваги дитини змінюються графік годування і кількість споживаної суміші. Штучне годування дітей до року приблизно виглядає так:

  • перший тиждень життя — годування 7-10 разів на добу, об'єм 700 мл;
  • до 12 тижнів — харчування немовляти в 3 місяці зменшується в прийомах їжі до 7-8 разів, а об'єм збільшується на 50 мл;
  • до 16 тижня — кількість прийомів їжі стає 6-7, а об'єм збільшується ще на 50 мл.

Правильно варто налаштовувати температурний режим для суміші. Так, ви можете підігрівати її або остуджувати. Аксесуари для годування новонароджених допоможуть правильно розраховувати порції.

Початок прикорму: що каже Комаровський

Відомий педіатр Євген Комаровський йде частково всупереч з усталеними традиціями з народу. Так, під час прикорму дитини (введення продуктів до року) він пропонує дотримуватися таких правил:

  • поступово вводити кисломолочку, а не овочі на початку — так мінімізується ризик кишкових розладів;
  • класичний варіант — прикорм після виповнення 6 місяців;
  • час для експериментів із новими продуктами (кефіром) — з 9 до 11 ранку;
  • постійно потрібне спостереження за реакцією малюка, його самопочуттям;
  • на 4-й день прикорму додається сир;
  • після місяця такого раціону можна додавати каші (гречку, рис, вівсянку).

Комаровський не створює таблиці для прикорму, ідеальні пропорції. Він стверджує, що тут годування дитини до року потрібно розраховувати, виходячи з індивідуальних особливостей і переваг у їжі.

Як правильно годувати дитину в перши рік її життя — Аvtokrisla.com, зображення 4

Перші продукти напівтвердої їжі

Годування малюка до року передбачає насамперед введення овочів і фруктів. Але даються вони дітям не в сирому вигляді, а після повноцінної обробки. Наприклад, це можуть бути фруктові пюре і соки.

Вибирають їх залежно від потреб організму. Так, для дітей із зайвою вагою пропонують пробувати морквяне пюре. Ви можете купувати їх уже готовими або готувати самостійно.

Харчування від 17 до 24 тижнів

Іноді прикорм починається вже на 17-му тижні життя, тобто в 4 місяці. Пояснюють це такими причинами:

  • нестача маси або надлишок ваги;
  • розлади кишківника;
  • залізодефіцитна анемія.

Організм дитини може бути вже і в такому віці готовий до прийому нової їжі. Але в класичних ситуаціях у цей час використовують для їжі молоко, суміші та варіант зі змішаним харчуванням.

Зазвичай прикорм починається, коли дитина вже може цілком самостійно сидіти. Тож для зручності варто придбати стільчик для годування від народження, в якому зручно годувати малюка, а також грати в розвивальні ігри.

Як правильно годувати дитину в перши рік її життя — Аvtokrisla.com, зображення 5

Годування малюків віком від 25 тижнів

Якщо прикорм розпочався з 17-го тижня і нормально був сприйнятий малюком, то до пів року об'єм однієї порції становитиме від 100 до 150 грамів. Якщо з 25-го тижня тільки стартує введення нової їжі, бажано проводити це за вже описаним планом.

Для дітей, які були весь час на штучному харчуванні, потрібно постійно стежити за зміною сумішей, оскільки вони розраховані на конкретний вік. При цьому не рекомендується змінювати виробника, щоб уникнути розладу кишківника.

Після 29-го тижня починається вже введення багатокомпонентних пюре з овочів і пісного м'яса. Харчування немовляти в 7 місяців дає змогу не доводити їжу до кашоподібного стану: достатньо розім'яти її виделкою. Тут же вводяться злегка підсушений хліб (свіжий поки що рано) і вершкове масло.

З 33-го тижня починається введення їжі з рибною основою. Це корисно, оскільки звідси малюк отримує йод і амінокислоти. Але навіть тут ще не можна використовувати великі шматочки їжі, яка може потрапити в дихальні шляхи.

Годування дітей віком від 37 тижнів

Порції каш і фруктів збільшуються до 180 грамів. Розміри шматочків становлять 1-2 см. Їжа для малюків до року поступово зростає в розмірах порцій, але не подається цілими шматками.

З десяти місяців раціон досить багатий, тому бажано складати хоча б приблизний графік їжі, щоб однаково корисно насичувати організм різними речовинами. Можете урізноманітнити кисломолочні продукти сирною запіканкою.

Раціон малюка в рік уже досить великий. Тут присутні картопля, яйце, парові котлети, печиво, компот і неміцний чай. Бажано зацікавити дитину в новій їжі, а не насильно змушувати. Наприклад, можете подавати її на тарілці в хитромудрій формі або привчити їсти самостійно — власна ложка в руках може допомогти в цьому.

Ідеальним варіантом посуду для прикорму стане силіконовий — він абсолютно безпечний, не має запаху і не вбирає аромати та барвники з їжі.

Небажано змішувати їжу і перегляд мультфільмів. Це може розтягувати прийом їжі, погіршувати апетит за рахунок більш важливих справ у малюка. В 1 рік формуються звички культури харчування, тож тут потрібно вводити корисну їжу і привчати дитину до цього.

Рекомендовані товари