Безкоштовна доставка Новою поштою при замовленні від 5000 грн та оплаті онлайн
0-800-75-71-75 Безкоштовно зі всіх номерів
Підбір за фільтрами

Американські та Європейські стандарти автокрісел: що краще?

2 жовтня 2020 8625

 

Для батьків головний скарб - це діти, тому питання їх безпечного перевезення постає на першому місці. З 2019 року в Україні діє закон про перевезення дітей до 12 років виключно в автокріслах, і ця постанова базується на простій істині: ні мамині, ні татові руки не зможуть утримати малюка під час аварії, а використання у машині люльки від коляски та інших пристосувань на зразок бустерів і безкаркасних крісел може нашкодити як дитині, так і дорослим. Звичайно, це рішення було сприйнято неоднозначно, адже воно зобов'язало батьків до зайвих витрат, але, цитуючи Вінстона Черчілля: «За безпеку необхідно платити, а за її відсутність - розплачуватися».

За офіційними даними ВООЗ відомо, що використання автокрісла знижує дитячу смертність на 54%, а смертність немовлят аж на 70%! Але статистика говорить лише на користь якісних автокрісел, які виготовлені за стандартами й пройшли всі необхідні перевірки в краш-тестах.

У світі існує дві основні категорії стандартів: європейські (ECE R44/04 та i-Size) і американські (NHTSA). У цій статті ми вирішили порівняти їх і визначити, який метод стандартизації надійніше і більше підходить для наших реалій.

 

Групи автокрісел в Європі та США

Всі ми звикли чути про групи автокрісел - це поділ моделей за віком дитини:

  • група 0+ (від народження до 15 місяців);
  • група 1 (від 9 місяців до 4 років);
  • група 2-3 (від 3 до 12 років).

У стандарті i-Size також вказується зріст малюка у кожній категорії, адже всі діти підростають по-різному. Це значно спрощує вибір моделі.

 

 

Нерідко групи об'єднують, щоб зробити крісло універсальнішим, але стосується це, як правило, моделей для дітей від дев'яти місяців. Новонароджених у Європі прийнято перевозити в спеціальних автокріслах-переносках, які вирішують не тільки питання безпеки, але й правильного розміщення немовляти, адже його незміцнілий хребет дуже чутливий до навантажень.

Але таку пильну увагу до груп приділяють лише в Євросоюзі, а в США ж надають перевагу універсальним автокріслам для будь-якого віку.

Те ж стосується і кріплень: якщо європейські бренди встановлюють ISOFIX в автолюльках як основне кріплення і в моделях групи 2-3 як допоміжне, то в США система Latch використовується в усіх категоріях.

ISOFIX, розроблена спільно з фахівцями з Volkswagen, славиться своєю надійністю і простотою кріплення: помилитися практично неможливо. Іноді в європейських моделях можна зустріти додаткове кріплення Top Tether - так званий якірний ремінь.

 

Офіційна стандартизація в Європі та США

У 1982 році Європейською економічною комісією ООН було прийнято перший в історії стандарт для автокрісел - ECE R44/04, у розробці якого брала участь компанія Britaх Römer. Він встановив вимоги до безпеки матеріалів та комплектуючих, а також став гарантією проходження базових краш-тестів. У 2013 році цей стандарт поліпшили до i-Size. Автокрісла, створені за цим стандартом, обов'язково мають кріплення ISOFIX і крім базових тестів проходять тести на бічний удар.

Нині автокрісла випускають за вимогами й того, й іншого стандарту, але з часом планується повний перехід на більш суворий i-Size. Таким чином, купуючи автокрісло з маркуванням ECE R44/04 або i-Size, ви можете бути впевнені, що воно якісне і безпечне.

У США є свій стандарт Національної адміністрації безпеки руху США (NHTSA), але він не враховує нюанси ергономіки для кожної вікової групи. Простіше кажучи, стандарт допускає універсальні моделі з «усередненим» комфортом. Це погано для фізіологічного розвитку малюка, адже, наприклад, підголівник не вийде опустити за рівнем зросту однорічної дитини, а для новонародженого потрібна особлива форма сидіння. Та й встановлюватися автокрісло для немовляти має проти ходу руху, чого й вимагає європейський стандарт i-Size. Ця вимога існує через те, що в разі різкого гальмування, сидячи обличчям за напрямком руху, малюк може травмувати шийні хребці.

 

Тестування в Європі та США

Щоб отримати підтвердження стандарту в Європі, кожна нова модель повинна пройти сертифікацію в спеціальних інстанціях і отримати особливу помаранчеву наклейку, на якій буде вказана країна, в якій проводилися випробування, назва стандарту, зріст/вага дитини, індивідуальний номер і т.д.

Після цього тестування вже випущених у продаж автокрісел проводить незалежна організація АDAC (німецький автомобільний клуб), яка обирає модель, проводить всі необхідні тести та видає експертну оцінку. Методи проведення краш-тестів в АDAC більш жорсткі, ніж ті, що потрібні для обов'язкової сертифікації автокрісел.

 

 

Крім цього, у деяких брендів є власні центри випробувань, де вони можуть проводити краш-тести на будь-якому етапі розробки моделі. Такий, наприклад, є у Britax Römer в Німеччині, завдяки чому компанія може взаємодіяти з іншими брендами та автоконцернами й допомагати їм в тестуванні.

У США тестування зазвичай проводиться на власних полігонах, і автокрісло відразу надходить у продаж. Покупцеві залишається лише сподіватися на об'єктивність оцінок. Через це далеко не всі американські автокрісла дозволені для продажу в країнах Європи. Втім, багато компаній самі віддають автокрісла на незалежне тестування, розуміючи, що це підвищить інтерес покупців до їх продукції.

 

Отже, можна зробити висновок, що основною перевагою американської стандартизації є її універсальність: в ній немає чіткої прив'язки до вікових груп. Але універсальність не дорівнює безпеці. Набагато краще, коли виробник приділяє увагу кожній групі та робить автокрісло максимально комфортним для дітей певного віку.

 

«Універсальність - це компроміс. А в дитячій безпеці слово «компроміс» неприпустимо»

Ігор Дудник, керівник магазину Avtokrisla.com в Одесі

 

Також важливо враховувати, що Україна - країна Європи, значить, європейські стандарти для нас актуальніше і важливіше, а подорожуємо ми частіше в країни Євросоюзу, ніж до Америки.

Останній аргумент на користь європейських стандартів - рекомендація легендарних брендів. Britaх Römer, Maxi-Cosі, Recaro та інші імениті компанії та автовиробники Європи дотримуються думки, що саме за i-Size майбутнє найбезпечніших автокрісел.